
Az infláció üteme az Egyesült Királyságban: Mennyire drágulnak az árak?
Az Egyesült Királyságban az infláció 2,6%-kal nőtt 2025 márciusáig, ami ugyan csökkenést mutat az előző hónaphoz képest, de még mindig meghaladja a Bank of England 2%-os célt. Az angol központi bank rendszeresen módosítja a kamatlábakat, hogy megpróbálja kontrollálni az inflációt. Az idei évben a Bank már kétszer csökkentette a kamatokat, így jelenleg 4,25%-on állnak. A Bank korábban figyelmeztetett arra, hogy 2025-re várhatóan újra emelkedni fog az infláció. Az infláció lényegében az árak időbeli növekedését jelenti, amelyet a lakossági árszínvonal indexe (CPI) segítségével mérnek. Például ha egy liter tej ára 1 font, és egy év múlva 1,05 font, akkor az éves tejinfláció 5%.
A brit Statisztikai Hivatal (ONS) folyamatosan nyomon követi a mindennapi termékek, például élelmiszerek és üzemanyagok árainak alakulását. A hivatal egy virtuális „termékkosarat” használ, amelyet rendszeresen frissítenek a vásárlási trendek tükrében. 2025-ben új termékek, mint például virtuális valóság headsetek és jóga matracok kerültek a kosárba, míg a helyi újsági hirdetéseket eltávolították. Az ONS a korábbi 12 hónap ármozgásait figyelembe véve számítja ki az inflációt, és a legfrissebb adatokat minden hónapban közzéteszi. Márciusra a CPI 2,6%-ra csökkent a februári 2,8%-ról, ami nagyobb visszaesést jelent, mint amire a szakértők számítottak. Ezt a csökkenést elsősorban a ruházati és lábbeli árak csökkenése okozta.
A Bank of England a kamatváltoztatásakor nemcsak az alapvető CPI-t veszi figyelembe, hanem más mutatókat is, mint például a „maginflációt”, amely nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, mivel ezek általában nagyon ingadozóak. Márciusra a maginfláció 3,4%-ra csökkent a februári 3,5%-ról. Az inflációs ráta jelentősen csökkent, mióta 2022 októberében 11,1%-ra emelkedett, amely 40 év óta a legmagasabb érték volt. Az infláció gyors emelkedése 2022-ben a Covid-járvány utáni megnövekedett olaj- és gázkereslet, valamint az orosz-ukrán háború következményeként fellépő energiaköltség-emelkedés következménye volt. Az infláció tartósan a 2%-os cél fölött maradt, részben a magasabb élelmiszerárak miatt.
A Bank of England 5,25%-ra emelte a kamatlábakat, hogy megpróbálja csökkenteni a keresletet és így lassítani az árak növekedését. Az elképzelés az, hogy ha a kölcsönzés drágábbá válik, az emberek kevesebb pénzt költenek, és talán többet is megtakarítanak. Ez viszont csökkenti a termékek iránti keresletet, és lassítja az árak emelkedését. Ugyanakkor ez egy nehéz egyensúlyozás, mivel a kölcsönzési költségek emelése károsíthatja a gazdaságot. Például a lakástulajdonosok magasabb jelzálogkölcsön törlesztőrészletekkel szembesülnek, ami a megtakarítási lehetőségeket is csökkentheti. A vállalatok is kevesebb kölcsönhöz jutnak, ami rontja a munkahelyteremtés esélyeit.
2024 augusztusában és novemberében, illetve 2025 februárjában és májusában a Bank csökkentette a kamatlábakat, így azok jelenleg 4,25%-on állnak. Andrew Bailey, a Bank kormányzója elmondta, hogy a májusi döntés hátterében az infláció csökkenése áll, és jelezte, hogy további „fokozatos és körültekintő” csökkentések várhatóak. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámok megmutatták, mennyire kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság. A Bank arra számít, hogy ezek a vámok lelassítják az Egyesült Királyság gazdaságát, és alacsonyabb inflációt eredményeznek, mint amit előre jeleztek. A legfrissebb hivatalos adatok szerint az Egyesült Királyságban a rendszeres bérek a legutóbbi hónapokban az inflációt meghaladóan nőttek, a december és február közötti időszakban 5,9%-os éves bérnövekedést mértek. Az Egyesült Államokban és az eurózónás országokban is próbálják korlátozni az árnövekedéseket, így az eurózónában az inflációs ráta áprilisban 2,2%-ra csökkent. A gazdasági helyzet tehát mind az Egyesült Királyságban, mind a világ többi részén folyamatos figyelmet igényel.

