Hírek,  Magazin

XIV. Leo pápa új korszakot hirdet a katolikus egyházban

A halál szomorúsága után az új kezdet öröme érkezett meg a Vatikán szívébe, amikor a Szent Péter tér körüli utcákban felzendült a tömeg moraja. A meleg májusi napfény még mindig magasan állt az égen, amikor az emberek, akik egy utcával arrébb tartózkodtak, egymásra néztek, majd a telefonjaikra, miközben izgatottan futni kezdtek a Vatikán felé. „Fehér füst, azt mondják, fehér füst!” – kiáltották. Mire a térre érkeztek, már látható volt a fehér füst a Pápai Palota bal oldalán, ahol 133 bíboros zárt ajtók mögött szavazott az új katolikus egyházfő megválasztására. A naplemente fénye átsütött a Szent Péter-bazilika apostolainak szobrain, miközben a harangok örömteli zúgása hallatszott a téren. Fiatalok és idősek egyaránt cikáztak a tömegben, míg egy csoport nővér kézen fogva próbálta kikerülni a riportereket és kamerákat.

Alig három héttel ezelőtt Ferenc pápa áldását adta a Szent Péter bazilika erkélyéről a tömegre, és az ő emléke még mindig ott lebegett a téren. Szinte mindenki, aki megosztotta benyomásait, említette Ferencet és azt, hogy az új pápának követnie kellene a nyomdokaiban. „Most érkeztünk Amerikából,” mondta egy Amanda nevű nő a BBC-nek. „Úgy érzem, ez egy áldás. Mi ezért jöttünk, és itt van.” „Isten időzítése!” – tréfálkozott. Két stílusos, húszas éveikben járó nő az érzelmeiknek adtak hangot: „Már majdnem sírunk. Ez egy történelmi pillanat, őrület!” – mondta az egyikük, hozzátéve, hogy reméli, az új pápa legalább olyan jó lesz, mint az elődje. Ezt a gondolatot sokan osztották a végső percekben, mielőtt bejelentették Leo XIV pápát.

„Nem számít, honnan jön, amíg Ferenc nyomdokaiban jár, és egységet teremt mindannyiunk, katolikusok számára,” mondta egy francia nő, miközben öt gyermekét terelgette a tér elejéhez. Amikor Dominique Mamberti, a protodeákon, aki a híres „Habemus Papam” bejelentést fogja tenni, megjelent az erkélyen, a Szent Péter tér zsúfolásig megtelt. Csend honolt, amikor Robert Francis Prevost nevét felolvasták. Azok, akik ismerhették a Chicagóban született 69 éves bíborost, aki sok éven át misszionáriusként dolgozott Peruban, már korábban is potenciális pápaként emlegették. Azonban sokan a téren kezdetben zavarodottan néztek, hiszen a telefonhálózatok leállása miatt nem tudták megnézni az interneten. Így az első benyomás, amit Leo XIV-ről kaptak, a bemutatkozásának stílusából származott.

Láthatóan megérintette a pillanat, fehér és piros liturgikus öltözetben, magabiztos, ha kissé akcentussal beszélő olasz nyelven olvasta fel beszédét, amely hosszabb volt, mint Ferenc 2013-as megnyilatkozása. „Szeretném, ha ez a békés üdvözlet elérné minden szívet és családot… és az embereket a világ körül. Legyen veletek a béke,” kezdte az új pápa, miközben a tér csendben hallgatta. Beszéde alatt többször is megélte a meleg tapsot, különösen, amikor a „béke” szót említette, amit kilenc alkalommal tett. Egy spanyol nyelvű részletben, ahol a pápa felidézte perui időszakát, különösen nagy tapsot kapott a dél-amerikai közönségtől, akik a téren szórványosan helyezkedtek el. Hangsúlyozta az egység fontosságát, és a végén arra kérte az embereket, hogy imádkozzanak együtt. Amikor elkezdte mondani az Ave Mariát, mély zúgás indult el, ahogy a tér követni kezdte őt, sokan saját nyelvükön imádkoztak.

A tömeg fokozatosan elindult a térből, miközben egy fiatal pár szorosan ölelkezett. „Még mindig libabőrös vagyok,” mondta Carla Barcelonából. „Az energia ragályos, csodálatos – ez az első alkalom, hogy itt vagyunk, és számomra ez 100%-ban szürreális,” tette hozzá Juan, aki Ecuadorból érkezett, és soha nem volt még a Vatikánban. Amikor megkérdezték, mit kíván Leo XIV-nek, azt válaszolta: „Hogy a Szentlélek vezesse őt. Remélem, ez azt jelenti, hogy mindannyian egyesülhetünk a jövőben.” Gemma, aki Róma lakója, azt mondta, hogy a Robert Prevost nevet még soha nem hallotta, amíg ma reggel az Instagramon nem találkozott vele. „A tér reakciója nem volt túl meleg,” tette hozzá barátja, Marco. „Ha olasz lett volna, mindenki felfordulást csinált volna.” „De gyönyörű este volt, gyönyörű alkalom,” mondta Gemma. „Ez volt az első konklávém, és ez az új pápa csak 69 éves, szóval ki tudja, mikor lesz a következő?” A tér kiürült, a Vatikán körüli éttermek megteltek zarándokokkal, pappal és turistákkal. Párok készítettek utolsó szelfiket a bazilika előtt. Az Apostoli Palotában, amelyet most már felnyitottak, Robert Prevost egy pillanatra magányosan imádkozott, majd először lépett be a Sixtus-kápolnába Leo XIV-ként, a 267. pápaként. A hírek gyorsan eljutottak Észak-Írország katolikus közösségéhez is, ahol sokan örömmel fogadták az első amerikai pápa megválasztását. A római katolikus Salford püspöke üdvözölte az új pápa megválasztását, míg Leo XIV testvére, Louis azt mondta, semmi sem lesz már ugyanaz az ő kinevezése után. Robert Prevost számos perui számára büszkeséget jelent, akik szerint ő képviseli országukat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ckgrwy5pyyjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük