Gazdaság,  Hírek

Megállapodás született az amerikai és brit autó- és fémvámok csökkentéséről

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között új kereskedelmi megállapodás született, amely jelentős könnyítéseket hoz a brit autóipar és acélgyártás számára. Az amerikai kormány bejelentette, hogy csökkentik az importadót az Egyesült Királyságból érkező bizonyos autókra, valamint lehetővé teszik, hogy egyes acél- és alumíniumtermékek vámmentesen lépjenek be az Egyesült Államok területére. Ez a lépés enyhülést kínál a brit ipar számára, amelyet Donald Trump elnök a Fehér Házba való visszatérése óta újonnan bevezetett vámok sújtottak.

Bár a két ország vezetői történelmi jelentőségűnek nevezték a megállapodást, elemzők rámutattak, hogy a kereskedelmi viszonyok alapvetően nem változtak meg a Trump által bevezetett új vámok óta. A megállapodás részletei azonban nem voltak túl világosak, és hivatalos aláírás sem történt a bejelentés napján. Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője, aki a Jaguar Land Rover gyárában beszélt, a megállapodást „fantasztikus alapként” jellemezte. Hangsúlyozta, hogy ez a megállapodás védelmet nyújt a brit üzletek és munkavállalók számára, megőrizve ezzel több ezer munkahelyet a kulcsfontosságú szektorokban, mint például az autógyártás és az acélgyártás.

Az amerikai elnök, Trump, szintén üdvözölte a megállapodást, és elutasította azokat a kritikákat, amelyek szerint túlságosan felnagyította annak jelentőségét. Kiemelte, hogy a megállapodás kereteit maximálták, de a jövőben szeretnék tovább bővíteni. Az Egyesült Államok elfogadta, hogy 100,000 brit autó importadóját 25%-ról 10%-ra csökkenti, ami különösen kedvező a luxusautó-gyártók, például a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce számára. Azonban ez a mennyiség körülbelül annyit tesz ki, amennyit az Egyesült Királyság tavaly exportált, így a jövőbeli növekedés korlátozott lehet.

Jonathan Reynolds, a brit üzleti szekretárius, a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Királyság közel volt ahhoz, hogy több ezer munkahelyet veszítsen az autógyártásban, amennyiben nem születik meg ez a megállapodás. Kiemelte, hogy a helyzet nagyon komoly volt, és emberek munkahelye került volna veszélybe enélkül a breakthrough nélkül. Az acél- és alumíniumtermékek vámja is csökkent, a korábbi 25%-os vám helyett új kvóta kerül bevezetésre, amely a korábbi megállapodások kereteit követi.

A két ország emellett megállapodott abban is, hogy mindkét fél évente legfeljebb 13,000 tonna húst importálhat a másik országból. Az Egyesült Államok szerint ez a változás jelentősen bővíti a brit piacon értékesített hús mennyiségét, amely korábban 20%-os vám alatt állt és 1,000 tonnára volt korlátozva. Az amerikai kormány szerint a megállapodás összesen 5 milliárd dolláros lehetőséget teremt az export számára, beleértve a 700 millió dolláros etanol- és 250 millió dolláros egyéb mezőgazdasági termékek exportját is.

Bár a brit acélipar vezetője, Gareth Stace üdvözölte a megállapodást, más üzleti csoportok óvatosabbak voltak. Duncan Edwards, a BritAmerikai Üzleti Szövetség vezérigazgatója elmondta, hogy bár a megállapodás jobb, mint a tegnap, de nem jobb, mint öt héttel ezelőtt. A Munkáspárti képviselők dicsérték a megállapodást, míg az ellenzéki pártok további részleteket és parlamenti ellenőrzést kértek. Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője pedig kritikusan fogalmazott, mondván, hogy a megállapodás lényegében a brit vámok csökkentését jelenti az amerikai vámok emelése mellett.

Míg az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között régóta folyik a kereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalás, a Trump-adminisztráció célja, hogy az amerikai mezőgazdasági termelők számára kedvezőbb feltételeket biztosítson. Az Egyesült Királyság hangsúlyozta, hogy nem fog engedni az élelmiszerbiztonsági standardokban az importokkal kapcsolatban. Az iparág képviselői azonban még mindig várják a részletek tisztázását, hogy pontosan mit jelent a brit cégek számára biztosított kedvezményes bánásmód. A brit kormány folytatja a szélesebb körű amerikai kereskedelmi megállapodás előmozdítását az autó- és acélvámok csökkentését követően.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük