Gazdaság,  Hírek

A 2025-ös brit erdőtüzek máris rekordnagyságú területet égettek fel

Az Egyesült Királyság területén az idei évben eddig történt erdőtüzek által megégett terület már meghaladta a legmagasabb értéket, amit az elmúlt évtizedben tapasztaltunk. A Global Wildfire Information System adatai szerint eddig több mint 29 200 hektár (292 négyzetkilométer vagy 113 négyzetmérföld) terület égett le. Ez a szám már túllépte a 2019-es év teljes megégett területét, amely 28 100 hektár volt. Az idei tűzesetek hátterében a márciusi és áprilisi tartós száraz és napos időjárás állt, amely kedvező feltételeket teremtett a széleskörű tüzek kialakulásához. Az Egyesült Királyságban a tavasz elején gyakoriak az erdőtüzek, mivel a tél végére sok elhalt vagy nyugalmi állapotba került növényzet halmozódik fel, amely gyorsan kiszárad.

A legfrissebb adatok szerint az elmúlt hetek csapadékosabb időjárása nagymértékben hozzájárult a tűzesetek lecsökkenéséhez, de nem előzte meg a rekordmagas szintet. A Global Wildfire Information System csak azokat a tüzeket rögzíti, amelyek területe hozzávetőlegesen meghaladja a 30 hektárt. Az év eleje óta több mint 80 ilyen tűzesetet észleltek az Egyesült Királyság területén. A legtöbb tűz emberi eredetű, akár szándékosan, akár véletlenül gyújtják meg őket, de a kedvező időjárási körülmények jelentősen megkönnyítik a lángok gyors terjedését.

Will Lang, a Met Office kockázati és ellenállósági szolgáltatásokért felelős vezetője elmondta, hogy az idei március rendkívül száraz és napos volt, ami egy viszonylag csapadékos őszi és téli időszakot követett. Ez a jelenség azzal jár, hogy a növényzet, amely az esetleges tüzek üzemanyagául szolgál, jelentősen megnövekszik. Guillermo Rein, az Imperial College London tűztudományi professzora hozzátette, hogy a márciusban és áprilisban tapasztalható csapadékhiány különösen kedvező a tüzek kialakulására, mivel a téli időszak után a növényzet nem nő, így nagyon száraz állapotban van.

A legmagasabb heti tűzoltási adatokat április 2. és 8. között regisztrálták, amikor több mint 18 000 hektár égett le, ami rekordnak számít. A BBC által elemzett műholdas felvételek alapján az idei év legnagyobb tűzesetei közé tartozik a Galloway Forest Parkban történt, ahol körülbelül 65 négyzetkilométer terület égett le, ami a brit összes égett terület csaknem negyedét teszi ki. Emellett egy tűz a közép-walesi Aberystwyth közelében is jelentős területet égetett le, körülbelül 50 négyzetkilométert. Tűzeseteket észleltek a skót Arran-szigeten, Bute-szigeten és Skye-szigeten, valamint az észak-írországi Mourne-hegységben is, mindegyik április elején.

Bár ezek a korai tűzesetek – amelyek többsége fű, heath és cserje tüzekből áll – komoly nyomást gyakoroltak a tűzoltóságokra, ökológiai hatásai összetettek lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású tüzek, feltétlenül katasztrofális a hosszú távú növényzet egészségére. Egyes növények, mint például a gyep, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez. Azonban a gyakrabban vagy súlyosabban fellépő lángok csökkenthetik a növények természetes regenerációs képességét. A kutatók aggódnak a tűzszezon második csúcsa miatt, amely általában később következik be, amikor a hőmérséklet megemelkedik, és a növényzet ismét kiszárad.

Rein professzor megjegyezte, hogy a legnagyobb aggodalom a nyári hónapokkal kapcsolatos, amikor kevesebb ugyan a tűz, de azok sokkal nagyobb kiterjedésűek lehetnek, és komoly károkat okozhatnak. A legutóbbi széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelzik, hogy a következő nyár forgalmas tűzidőszakot hozna. A tudósok azonban arra számítanak, hogy az Egyesült Királyságban a globális felmelegedés következtében folytonosan növekvő tűzveszélyes időjárási körülményekkel kell szembenézni, bár az évről évre változó tényezők ezt befolyásolhatják. A Met Office által végzett kutatás kimutatta, hogy a 2022 júliusi pusztító tüzeket elősegítő extrém „tűzidőjárás” legalább hatszor valószínűbbé vált az ember által okozott klímaváltozás következtében. Az is kiderült, hogy a földhasználat megváltozása is kulcsszerepet játszik a tűzveszély alakításában. A kutatók egyetértenek abban, hogy a klímaváltozással valószínűleg több és esetleg súlyosabb tűzre számíthatunk, ezért fel kell készülnünk arra, hogy ez a jelenség egyre gyakoribbá válik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0m9gm3jwljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük