Gazdaság,  Hírek

Gyermekek szexuális kihasználása a dél-afrikai illegális bányákban

Jonathan, aki a közelmúltban távozott egy elhagyott dél-afrikai aranybányából, hat hónapnyi szenvedés és kemény munka után bukkant fel. A 20-as évei végén járó férfi, aki a szomszédos országból érkezett Dél-Afrikába, azzal a promisszal ment a bányába, hogy könnyű pénzhez juthat, ám amit ott tapasztalt, messze meghaladta a képzeletét. A bányák, amelyeket multinacionális cégek zártak be, mert már nem voltak gazdaságosan működtethetők, sokak számára reménytelen helyzetet teremtettek, különösen a fiatalok számára, akiket a bűnözői bandák kihasználnak.

Jonathan elmondása szerint a legmegdöbbentőbb élmény az volt, amikor a bányában fiatal gyerekek szenvedését látta. Ezek a gyerekek, akiket sok esetben szexuális kizsákmányolás céljából toboroztak, nemcsak a nehéz munkát szenvedték el, hanem a felnőtt bányászok által elkövetett szörnyű bűncselekményeket is. „Ezek a gyerekek, akik 15-17 évesek voltak, teljesen védtelenek voltak – mesélte Jonathan. – A felnőttek gyakran kihasználták őket, és a szexuális zaklatás mindennapos jelenség volt.” Az áldozatok, akik a bányászatban a túlélésért küzdöttek, sokszor kétségbeesetten kerestek védelmet a felnőttektől, ám ez gyakran újabb veszélyeket jelentett számukra.

A bányászatban dolgozó aktivista, Makhotla Sefuli megerősítette, hogy a bűnözői csoportok kifejezetten a gyermekek toborzására összpontosítanak. Sokan közülük a szomszédos országokból kerülnek Dél-Afrikába, ahol a bűnözők hamis ígéretekkel csábítják őket, hogy munkát találjanak a hivatalos bányászatban. „Amikor megérkeznek, a személyi okmányaikat elkobozzák, és gyakori, hogy ezek a fiatal fiúkat szexuális kizsákmányolás céljából használják” – mondta Sefuli.

A BBC több bányásszal is beszélt, akik más illegális bányákban dolgoztak, és ők is megerősítették, hogy szörnyű bántalmazások zajlottak a mélyben. Tshepo, aki nem a valódi nevét használta, arról számolt be, hogy idősebb férfiak kényszerítették a fiatal fiúkat, hogy szexuális kapcsolatot létesítsenek velük. „Néhányan pénzért tették, de sokan kifejezetten azért kerültek a bányába, hogy szexuális szolgáltatásokra kényszerítsék őket” – tette hozzá. Az ilyen bántalmazások mély nyomot hagytak a gyermekekben, akik viselkedésükben drámai változásokat mutattak, és bizalmatlanná váltak a felnőttekkel szemben.

Dél-Afrika illegális bányászata tavaly globális figyelmet kapott, amikor rendőrségi akció zajlott a Buffelsfontein aranybányánál. Az állam megpróbálta megfékezni az illegális bányászatot, amely a kormány szerint 3,2 milliárd dollárnyi veszteséget okozott a gazdaságban. Az akció során a rendőrség korlátozta az élelmiszer és víz bejuttatását a bányába, hogy a bányászokat arra kényszerítsék, hogy hagyják el a helyet. A bányából készült felvételeken sovány férfiak láthatók, akik segítséget kérnek, és sokan közülük valóban kiskorúak voltak.

A Dél-Afrikai Szociális Fejlesztési Minisztérium megerősítette, hogy a megmentett bányászok közül 31 gyermek volt, akik mindannyian mozambiki állampolgárok. A Save the Children Dél-Afrika segített az interjúk fordításában, amelyeket a gyermekek és a mentőcsapatok között folytattak. Gugu Xaba, a jótékonysági szervezet vezérigazgatója elmondta, hogy a gyerekek traumatizáltak voltak, és sokan közülük szörnyű dolgokat láttak a bányában.

A bűnözői csoportok azért toboroznak gyermekeket, mert könnyebben manipulálhatók és olcsóbbak, mint a felnőttek. „A gyerekek nem értik, mit jelent, ha azt mondják nekik, hogy napi 20 randot (1 dollár) kapnak. Az idősebbek néha visszautasítják a munkát, de a gyerekeknek nincs választásuk” – mondta Xaba. Az illegális bányászat ipara Dél-Afrikában virágzik, és a becslések szerint körülbelül 6000 elhagyott bánya áll rendelkezésre felfedezésre, ami továbbra is komoly veszélyt jelent a sebezhető gyermekek számára. A helyzet megoldása sürgető, hiszen a gyermekek jövője a tét.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c74z0px07nzo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük