
A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most már titkosabb formában folytatja harcát
A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előveszik a transzparenseiket, előkeresik a jól ismert narancssárga mellényeiket, és feltöltik a hangosbemondóikat – ez a rutinszerű tevékenység már sokszor jellemezte őket az utóbbi három évben. Az aktivisták, akik eddig leveseket dobáltak, kukoricakeményítő festéket fújtak, és számos utat blokkoltak, most arra készülnek, hogy szombaton London belvárosában tüntessenek. Azonban ez a megmozdulás eltér a korábbiaktól, hiszen a JSO most bejelentette, hogy ez lesz az utolsó demonstrációjuk. A csoport vezetői azt állítják, hogy elérték céljaikat, hiszen a kormányzati politika most már az ő követelésük szerint alakul: nem adnak ki új olaj- és gázlicenceket.
Bár a JSO hivatalos álláspontja szerint győztek, a csoport tagjai magánbeszélgetésekben elmondják, hogy a rendőrség által bevezetett szigorú új törvények megnehezítik a működésüket. Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója, a szombati eseményt „örömteli ünneplésnek” nevezi. Az aktivisták nem az egyedüli ünneplők: sok autós, akiket korábban megbénítottak, vagy a művészetkedvelők, akik elborzadva nézték a híres festmények elleni támadásokat, örömmel fogadják a JSO távozását. Az események megítélése szempontjából a rendőrség is elégedett, mivel a JSO tüntetései rengeteg rendőri időt és forrást emésztettek fel, 2023-ban a londoni rendőrség közel 20 millió fontot költött a csoport akcióira.
Azonban a JSO vége nem csupán a csoport történetének lezárását jelenti, hanem komoly kérdéseket is felvet. Vajon ez valóban a zavaró klímavédelmi akciók végének kezdetét jelenti az Egyesült Királyságban, vagy a csoport hátrébb vonulása új, még zűrzavarosabb akciókat eredményezhet? A JSO tevékenysége során kis csoportokban szerveződő aktivisták célzott akciókat hajtottak végre, amelyekkel maximum zűrzavart vagy közfelháborodást próbáltak kiváltani. Az akciók során viszont szigorú belső szabályokat követtek: az akcióknak erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivistáknak vállalniuk kellett a következményeket, vagyis várniuk kellett, hogy letartóztassák őket.
Az elmúlt években a rendőrség, a közvélemény és a politikai vezetők nyomására, a törvényhozók új, szigorú törvényeket vezettek be, amelyek célja a zavaró tüntetések megfékezése volt. A 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetőeljárási Törvény bevezetésével a közszolgáltatások szándékos vagy gondatlan zavarása bűncselekménnyé vált. Az ezt követő évben a Közrendvédelmi Törvény szélesítette a rendőrség hatáskörét a tüntetések kezelésében, új bűncselekményeket bevezetve, mint például a „lekötés” vagy a fontos infrastruktúrák zavarása. Ezen jogszabályok miatt a JSO tagjai számára egyre nehezebbé vált a megszokott módszerekkel való aktivizmus.
A JSO végét követően új, radikálisabb csoportok is megjelentek, amelyek már nem tartják magukat a hagyományos aktivizmus kereteihez. A Shut the System (STS) nevű csoport például bűncselekményeket követ el pénzügyi és biztosítói vállalatok irodáin, ablakokat törve be, festéket öntve, vagy zárakat ragasztva le. Az STS vezetői úgy vélik, hogy a jogi változások miatt az aktivisták kénytelenek új módszereket keresni, és a korábbi, felelősségteljes aktivizmust elhagyni. Az ilyen csoportok a JSO szintjéhez hasonló zűrzavart okozhatnak, de a törvények kijátszása révén elkerülhetik a következményeket.
A közvélemény reakciója a JSO-ra vegyes. Míg a klímaváltozás iránti aggodalom széleskörű, a JSO módszerei sokakban ellenérzéseket váltottak ki. A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a JSO iránti szimpátia alacsony, mindössze 17% vélekedik kedvezően a csoportról, ami arra figyelmeztet, hogy a klímavédelmi mozgalomnak új stratégiákat kell kidolgoznia.
A jövőbeli klímavédelmi akciók hatékonysága érdekében a zöld mozgalomnak figyelembe kell vennie, hogy a társadalmi támogatás kulcsfontosságú. Az aktivisták, akik a JSO tevékenységei előtt elért eredményekre építve szeretnék folytatni a munkájukat, most arra összpontosítanak, hogy szélesebb társadalmi bázist építsenek, elkerülve a zűrzavart, de hatékonyan képviselve a klímaváltozás elleni küzdelem fontosságát. Az elkövetkező időszakban a klímavédelmi mozgalomnak új irányokat kell találnia, hogy a társadalom támogatóbb, és a klímaváltozással szemben elkötelezett politikai diskurzus alakuljon ki.

