Hírek,  Magazin

Fedezd fel az Északi-sark titkos archívumát, ahol a nagy műalkotások másolatai őrződnek

A világ legészakibb települése, Longyearbyen, a Svalbard-szigeteken található, melyek Norvégia szárazföldje és az Északi-sark között helyezkednek el. Ez a táj fagyos, hegyvidéki és rendkívül távoli, otthont adva több száz jegesmedvének és néhány ritka településnek. A Longyearbyen melletti területen, egy bezárt szénbányában található az Arctic World Archive (AWA), amely egy adatmegőrző titkos tár. Az ide érkező ügyfelek fizetnek azért, hogy adataikat filmre rögzítsék, és a tárolóhelyen őrizzék meg, akár több száz évig is. Rune Bjerkestrand, az AWA alapítója így fogalmaz: „Ez egy olyan hely, ahol biztosíthatjuk, hogy az információk túlélik a technológiai elavulást, az időt és az öregedést. Ez a küldetésünk.”

A sötét alagútba belépve, fejünkön világító lámpákkal haladtunk a régi sínpályán 300 méteren át a hegyoldalba, míg elértük az archívum fém ajtaját. A tárolóban egy szállítódoboz áll, amely ezüst csomagokkal van tele, mindegyikben filmtekercseket találunk, amelyekre az adatokat rögzítették. Bjerkestrand megjegyzi: „Ez sok emlék, sok örökség. Itt digitális műalkotások, irodalom, zene, filmek és még sok más található.” Az archívum nyolc évvel ezelőtti megnyitása óta több mint 100 különböző adatletétet készítettek különböző intézmények, cégek és magánszemélyek 30-nál több országból. A digitalizált műtárgyak között szerepel a Taj Mahal 3D-s szkennelése, régi kéziratok a Vatikáni Könyvtárból, a Föld űrből készült műholdfelvételei, valamint Edvard Munch híres festménye, a Sikoltás is.

Az AWA kereskedelmi vállalkozás, amely a norvég Piql adatmegőrző cég technológiájára támaszkodik, melynek vezetője szintén Bjerkestrand. Az archívum ötlete a Global Seed Vault-ból származik, amely egy közeli magbank, ahol a termények megőrzésre kerülnek természetes vagy ember által okozott katasztrófák után. Bjerkestrand hangsúlyozza: „Ma számos kockázat fenyegeti az információkat és az adatokat. Terjed a terrorizmus, háborúk zajlanak, a kibertámadások pedig egyre gyakoribbak.” Svalbard tökéletes helyszínnek számít egy biztonságos adatmegőrző létesítmény számára, mert távol van minden konfliktustól és természeti katasztrófától. Az alagútban sötét, száraz és hűvös van, a hőmérséklet egész évben fagypont alatt marad, ami ideális körülményeket biztosít a filmek biztonságos megőrzéséhez.

Az archívum hátsó részében egy másik nagy fém doboz található, amely a GitHub Kódarchívumot tartalmazza. Ezen a helyen a szoftverfejlesztő több száz nyílt forráskódú filmtekercset raktározott el, amelyek alapvető építőkövei a számítógépes operációs rendszereknek, szoftvereknek, weboldalaknak és alkalmazásoknak. Az itt tárolt programozási nyelvek, mesterséges intelligencia eszközök és a GitHub platformján aktívan használt nyilvános tárolók adatai is megtalálhatók. Kyle Daigle, a GitHub operatív igazgatója hangsúlyozza, hogy „hihetetlenül fontos az emberiség számára a szoftverek jövőjének biztosítása, hiszen ezek egyre kritikusabbá válnak a mindennapi életünkben”.

A Piql központjában, Norvégia déli részén, az adatok fényérzékeny filmre kerülnek. Alexey Mantsev, a cég vezető termékfejlesztője elmagyarázza, hogy „az adatok egy bit és byte sorozat”. A filmre rögzített képek pedig apró QR-kódokhoz hasonlítanak, amelyeket a jövő generációi is könnyen vissza tudnak olvasni. Az AWA évente három alkalommal fogad adatletételt, és a legutóbbi látogatásunk során a kihalás fenyegette nyelvek felvételei és Chopin kéziratai is bekerültek a tárolóba. A digitalizált anyagok megőrzése érdekében elengedhetetlen, hogy a jövő generációk számára is érthető és könnyen visszakereshető formában legyenek tárolva.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vnyn17p57o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük