
Minden női legénység sikeresen visszatért a Földre az űrrepülés után
Katy Perry, a nemzetközi popcsillag, és öt másik nő sikeresen visszatértek a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. Az énekesnő mellett ott volt Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, valamint Gayle King, a CBS bemondója, aki a repülés egyik csúcspontjaként emelte ki, hogy hallhatta Perry előadásában Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer magasra emelkedett a Föld felett, átlépve a nemzetközileg elismert űrbeli határt, amely néhány pillanatra súlytalanságot is biztosított számukra. A fedélzeten volt Aisha Bowe, egy volt NASA rakétatudós, Amanda Nguyen, polgári jogi aktivista, és Kerianne Flynn, filmproducer is.
A New Shepard rakéta a texasi West Texas-i indítóhelyről startolt, helyi idő szerint 08:30-kor (BST 14:30). A kapszula ejtőernyővel segített, lágy leszállással tért vissza a Földre, míg a rakéta gyorsítója is visszatért Texasba. A kapszulában hallható volt a taps és a kiáltás, amikor a mentőcsapat megkezdte a személyzet visszagyűjtését. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki volt az első, aki kiszállt. „Olyan büszke vagyok erre a csoportra” – mondta könnyek között. „Nem tudom szavakba önteni.” Kis szünetet tartott, majd hozzátette: „Kinéztem az ablakon, és láttuk a Holdat.” „A Föld nagyon csendesnek tűnt” – mondta, hozzátéve, hogy ez nem volt az, amire számított. „Csendes volt, de igazán élő.” Ezután Katy Perry következett, aki megcsókolta a földet, és az ég felé emelt egy margarétát – a lánya neve Daisy. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet. „Csak szeretnék egy pillanatot szánni a földre, csak értékelni a földet egy másodpercre” – mondta. Az utolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott, és kiáltotta: „Elmentem az űrbe.”
A földön egy hírességekből álló közönség figyelte az indítást. Khloé Kardashian a nézőtérről nyilatkozva elmondta: „Nem is gondoltam, milyen érzelmes lesz, nehéz elmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok.” „Bármi, amire vágysz, elérhető, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokra – és egy nap talán te is közöttük lehetsz” – tette hozzá. Oprah Winfrey Gayle Kingről beszélt, elárulva, hogy ő egy ideges utazó. „Bármikor, amikor repülünk, ő valakinek az ölében ül, ha csak egy kicsi is a turbulenciából. Valódi szorongása van a repülés miatt. És ez… ez az ő félelmét legyőzve” – mondta.
A űrhajó teljesen autonóm volt, nem igényelt pilótákat, és a személyzet nem irányította manuálisan a járművet. Az utolsó all-female űrrepülés több mint 60 éve történt, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet kozmonauta, az első női űrhajós egyedüli küldetésére indult a Vostok 6 fedélzetén. Azóta nem volt más all-female űrrepülés, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek a tudományos kutatásokhoz. Az űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Néhány kritikus azonban hangsúlyozza, hogy ez turizmus, nem űrkutatás, és a hivatásos űrhajósok küldetéseket végeznek, beleértve a tudományos kutatást is, az emberiség javára.
„Nem gondolom, hogy egy híresség az emberiség képviselője – ők saját okokból mennek az űrbe” – mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója a BBC News-nak. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán frusztrálóak is lehetnek az űrkutatók számára. Az űrrepülést tudomány, tudás és az emberiség érdekei érdekében végezzük.” A repülés számos reakciót generált a közösségi médiában, az lelkesedéstől a zúgolódásig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózat tagja elmondta: „Sok olyan kommentet láttam a közösségi médiában, amik arról szóltak, hogy ‘Ó, ez olyan, mint a Valódi Háziasszonyok a Marson’ vagy ‘Ez a oligarchia az űrben, olvasd el a szobát, a timing borzalmas.'” Ugyanakkor sok pozitív vélemény is érkezett, például, hogy „Ó, ez annyira menő. Katy Perry az űrbe megy.”
A Blue Origin egy magán űrvállalat, amelyet 2000-ben alapított Bezos, aki az Amazon alapítója is. Bár a Blue Origin nem tette közzé a jegyárakat, a helyfoglaláshoz 150 000 dolláros (kb. 114 575 font) letét szükséges, ami hangsúlyozza ezeknek a korai repüléseknek az exkluzivitását. A New Shepard rakétát úgy tervezték, hogy teljesen újrahasználható legyen, és a gyorsító visszatér a kilövőhelyre függőleges leszállással minden repülés után, csökkentve az összköltségeket. Az űrrepülés növekvő népszerűsége kritikát váltott ki, miszerint túl exkluzív és környezetkárosító. A támogatók azonban azt állítják, hogy a magáncégek felgyorsítják az innovációt és hozzáférhetőbbé teszik az űrt. Az űrrepülés jövője izgalmas és tele van lehetőségekkel, de a kérdések és aggályok továbbra is fennállnak, különösen a környezet védelme és a társadalmi egyenlőség terén.

