Gazdaság,  Hírek

Putyin vezetésével zajlik a győzelem napi ünnepség Moszkvában, szigorú biztonsági intézkedések mellett

Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, a Végső Győzelem Napja megemlékezéseit vezette, amelyet a Vörös téren tartottak, megerősített biztonsági intézkedések mellett, tekintettel az utóbbi napok ukrán rakétacsapásaira, amelyek Moszkvát célozták. Az ünnepségen részt vett Kína vezetője, Hszi Csin-ping is, aki Putyinnal együtt, több mint 20 nemzetközi vezető előtt beszélt. Putyin beszédében hangsúlyozta, hogy Oroszország nem feledkezik meg a második világháború tanulságairól, és a háborút a mai Ukrajna ellen folytatott teljes körű invázióval is összekapcsolta. Kijelentette, hogy Oroszország teljes lakossága támogatja azt, amit ő „különleges katonai műveletnek” nevezett, amely már a negyedik évében jár.

A győzelem napi felvonuláson először vettek részt harci drónokat szállító teherautók, ami a drónok széleskörű használatának jele Ukrajnában. Putyin az ünnepséghez háromnapos tűzszünetet is bejelentett, amelyet a gazdag 80. évfordulós eseménnyel egy időben hirdettek meg. Ukrajna azonban ezt a tűzszünetet „színházi mutatványnak” minősítette. Kijev azt állította, hogy a tűzszünet kezdete óta Oroszország több ezer támadást indított, míg Oroszország azt állította, hogy betartotta a tűzszünetet, és Ukrajnát vádolta a megsértésével.

Friedrich Merz, Németország új kancellárja, nagy reményeket fűzött ahhoz, hogy a teljes tűzszünetet már a hétvégén meg lehet állapítani. A háromnapos orosz tűzszünet szombat éjjel véget ér, de Merz megjegyezte, hogy az akár 30 napra is meghosszabbítható, és „a labda most Moszkvában pattog”. Jelentős biztonsági intézkedéseket vezettek be Moszkva központjában, ahogy Oroszország megünnepelte a Szovjetunió győzelmét a náci Németország felett.

Putyin beszéde előtt Oleg Szaljukov, a szárazföldi csapatok parancsnoka, 11 ezer katonát vezetett a Vörös térre, köztük mintegy 1500 olyan katonát, akik Ukrajnában harcoltak. Őket Andrei Belousov védelmi miniszter ellenőrizte. Putyin hangsúlyozta, hogy Oroszország „mindig is és mindig is a nácizmus, a ruszofóbia és az antiszemitizmus megsemmisítő akadálya lesz”. Az orosz vezető többször tévesen nyilatkozott Ukrajna vezetéséről, azt állítva, hogy nácik. „Az igazság és az igazságosság a mi oldalunkon áll” – mondta, hangsúlyozva, hogy „az egész ország, a társadalom és a nép támogatja a háború résztvevőit”.

Oroszország állami televíziója arról számolt be, hogy 27 világvezető vett részt az eseményen, de Kína vezetőjének, Hszi Csin-pingnek a jelenléte, aki Putyinnal és több mint 100 kínai katonával vonult fel a Vörös téren, kiemelkedő volt. Hszi Csin-ping büszkén viselte a Szent György-szalagot, amely Oroszország számára a katonai dicsőség szimbóluma, de több szomszédos országban betiltották. Az orosz állami média a két ország közötti kapcsolatokat a legmagasabb szintűnek nevezte, egyesült a „kollektív nyugat” ellen.

Oroszország keleti irányú elmozdulását katonai kontingensek jelenléte is alátámasztotta Észak-Koreából, Vietnamból és Mongóliából, bár az észak-koreaiak nem vonultak fel a felvonuláson. Több ezer észak-koreai harcolt az ukrán erők ellen Oroszország Kursk régiójában, és Putyin személyesen üdvözölte néhányukat a Vörös téren. Ölelkezett Kim Jong-bok vezérőrnaggyal, akit az észak-koreai erők parancsnokának tartanak, valamint a hadsereg főcsoportfőnök-helyettesének.

Brazília elnöke, Luiz Inácio Lula da Silva és Venezuela elnöke, Nicolas Maduro is részt vett az eseményen, mellettük Aleksandar Vucic, Szerbia elnöke, valamint Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, aki az egyetlen európai uniós vezető, aki elutazott Moszkvába. Az EU külpolitikai vezetője, Kaja Kallas korábban világossá tette, hogy az uniós tagállamok és a csatlakozni kívánó országok vezetői ne vegyenek részt az eseményen Oroszország ukrajnai háborúja miatt. Vucic megerősítette, hogy számít a döntése következményeire.

Putyin számára Hszi Csin-ping jelenléte a Győzelem Napján jelentős teljesítménynek számít, és elismerte a második világháborús szövetségeseit. Kína és Oroszország kapcsolata már nem egyenlő felek viszonya. Az esemény előtt Putyin és Hszi két kört tartott a háborús helyzetről is. A felvonuláson számos orosz katonai eszköz, például Yars rakétarendszerek, harckocsik és páncélozott szállító járművek vonultak fel. A felvonulást hat Su-25 katonai repülőgép repülése zárta. Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij korábban figyelmeztette, hogy nem tudja garantálni a rendezvény résztvevőinek biztonságát, és arra kérte az államfőket, hogy ne utazzanak Moszkvába.

Zelenszkij az esti beszédében azt mondta, hogy Ukrajna készen áll a teljes tűzszünetre, de annak valósnak kell lennie, és nem lehetnek rakétacsapások vagy dróntámadások. Arra kérte Oroszországot, hogy támogassa a tűzszünetet, és bizonyítsa, hogy hajlandó véget vetni a háborúnak. Ukrajna többször is vádolta Oroszországot, hogy ezer számra sérti meg a saját tűzszünetét, amely szerdán éjfélkor lépett volna életbe. A tűzszünet második napján Ukrajna majdnem 200 összecsapásról számolt be a frontvonalon, tizennyolc orosz légicsapásról és csaknem négyezer orosz tüzérségi lövésről. Zelenszkij többször is elutasította Putyin tűzszüneti javaslatát, mondván, hogy „játék”, és legalább 30 napos hosszabbítást sürgetett, amit Ukrajna szövetségesei is támogatnak Európában és az Egyesült Államokban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cly3807exyno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük