
Űrverseny Elon Musk ellen: rakétakilövés átírja a szabályokat
Jeff Bezos, az Amazon alapítója, 25 évnyi munkát és fejlesztést követően 2023. április 2-án sikeresen pályára állította első űrrakétáját, a New Glenn-t, amely a Cape Canaveral Űrközpontból indult. Ez a mérföldkő nem csupán technikai siker, hanem jelentős lépés a kereskedelmi űrversenyben is, amelyben Elon Musk SpaceX cége és Bezos Blue Origin vállalata verseng egymással. A New Glenn rakéta indítása a világ két leggazdagabb emberének rivalizálását is jelzi, akik egyre nagyobb és erősebb rakéták fejlesztésére törekednek, hogy egyre több műholdat állítsanak pályára, magánűrállomásokat üzemeltessenek, valamint lehetőséget biztosítsanak az emberek számára a rendszeres utazásokra a Holdra.
A rakéta helyi idő szerint 02:02-kor (07:02 GMT) emelkedett a magasba, és a Blue Origin vezérigazgatója, Dave Limp, az indítás után elmondta, hogy rendkívül büszke a csapat teljesítményére. „Ma sokat tanultunk, és legközelebb tavasszal újra próbálkozunk” – tette hozzá, utalva a közelmúltban történt technikai nehézségekre, amelyek miatt korábban elhalasztották az indítást. A rakéta 98 méteres magasságával és impozáns megjelenésével sokakat lenyűgözött, miközben a Blue Origin alkalmazottai és a Cape Canaveral környékén összegyűlt tömeg lelkesen ünnepelte az indítást.
Bár a rakéta sikeresen pályára állt, a Blue Origin nem tudta megmenteni a New Glenn első fokozatát, amelyet az Atlanti-óceánban terveztek visszahozni. A cég remélte, hogy a rakéta első fokozata újrahasználható lesz a jövőbeli indításokhoz, ám a 20 perces repülés után megerősítették, hogy elveszítették az erőforrást. Ez a kudarc nem csökkenti az indítás jelentőségét, hiszen a Blue Origin eddigi teljesítménye elmaradt a SpaceX által felállított mércétől, amely tavaly 134 rakétát indított.
A New Glenn rakéta John Glenn, az első amerikai űrhajós nevét viseli, aki több mint 60 évvel ezelőtt orbitális pályára állt. A rakéta nemcsak méretében, hanem erejében is felülmúlja a SpaceX leggyakrabban használt Falcon 9 rakétáját, és a Bezos által megálmodott Project Kuiper keretében több ezer alacsony Föld körüli műholdat kívánnak pályára állítani, amelyek szélessávú internet szolgáltatásokat nyújtanak. Ez a projekt közvetlen versenytársa lesz Musk Starlink szolgáltatásának.
Bezos és a Blue Origin csapata hosszú utat tett meg az űrkutatás terén. A vállalat az elmúlt évek során egy kisebb, újrahasználható rakétát, a New Shepard-t indította, amely az űr küszöbéig juttatta el az utasokat és a rakományokat, beleértve magát Jeff Bezost is, aki 2021-ben repült a rakétával. Ugyanakkor a SpaceX folyamatosan növekvő üteme, valamint a Starship új generációs rakéta fejlesztése, amely még erősebb, komoly kihívást jelentett a Blue Origin számára. A szakértők szerint, ha a New Glenn rakéta sikeres lesz, az valódi versenyt generálhat a két cég között, ami csökkentheti az űrtevékenységek költségeit is.
A múltban a kormányok milliárdokat költöttek rakéták fejlesztésére és űrmissziók finanszírozására, azonban az amerikai űrügynökség, a NASA, egyre inkább elmozdul a kizárólagos állami finanszírozástól, és jelentős szerződéseket ad magáncégeknek rakéták és egyéb űrszolgáltatások biztosítására. Elon Musk SpaceX-je már eddig is milliárdokat nyert el az űrszerződésekkel, és Trump várható elnöksége tovább erősítheti a cég pozícióját. A verseny tehát fokozódik, és a jövőbeli űrmissziók, valamint az űrkutatás fejlődése szempontjából izgalmas időszak elé nézünk.

