Egészség,  Hírek

Gáza egészségügyi rendszere a túlélés határán a izraeli offenzíva miatt, figyelmeztet a WHO

A világ egészségügyi helyzete különösen súlyosbodott a közelmúltban Gázában, ahol az Izrael által végrehajtott intenzív földi műveletek és az újabb evakuálási parancsok következtében a helyi egészségügyi rendszer a tűrőképessége határához érkezett. Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO vezetője figyelmeztetett arra, hogy a helyzet egyre kritikusabbá válik, mivel a Beit Lahia és Jabalia városokban található Indonéziai, Kamal Adwan és al-Awda kórházak egy evakuálási zónán belül helyezkednek el, amelyet kedden hirdettek ki. A Kamal Adwan kórház jelenleg nem üzemel, mivel a közelben zajló harcok miatt nem elérhető, míg az Indonéziai kórházat izraeli erők zárják el. Az al-Awda kórház ugyan működik, de az igazgatója a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a létesítmény „teljesen ostrom alatt áll”. Dr. Mohammed Salha szerint senki sem tud távozni, és nem érkeznek új betegek a kórházba. A helyszínen drónok repkednek, és tankok lövéseinek zaja hallatszik a közelből.

Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) közölte, hogy a területen terrorcélpontok ellen hajtanak végre műveleteket, de nem tudnak arról, hogy a kórházat ostrom alatt tartanák. Dr. Tedros hangsúlyozta, hogy még akkor is, ha az egészségügyi létesítmények nem kerülnek közvetlen támadás alá, a harcok és a katonai jelenlét megakadályozza a betegek és a személyzet hozzáférését az ellátáshoz, ezzel gyorsan működésképtelenné téve a kórházakat. A Médecins Sans Frontières (MSF) is jelentette, hogy az elmúlt héten legalább húsz egészségügyi intézmény károsodott vagy kényszerült részlegesen vagy teljesen bezárni az izraeli földi műveletek, légicsapások és evakuálási parancsok következtében. A szervezet sürgette az izraeli hatóságokat, hogy állítsák le a gázai egészségügyi rendszer „szándékos megfojtását”.

Izrael március 2-án teljes blokádot vezetett be Gáza ellen, és két héttel később megújította katonai offenzíváját a Hamasz ellen, miután két hónapig tartó tűzszünetet követően nyomást akart gyakorolni a Hamaszra, hogy szabadon bocsássák a még fogva tartott 58 túszt, akik közül 23 állapota életben van. Az intenzív bombázások után az IDF vasárnap egy kibővített offenzívát indított, amely Benjamin Netanyahu miniszterelnök szerint a földi erők „minden terület feletti irányítást” célozta meg. A tervek között szerepel a civil lakosság teljes kiürítése az északi területekről, és kényszerített áthelyezésük a déli részekre, ami máris több mint 600 ember halálát és 2000 sebesülését okozta az elmúlt héten.

A helyi egészségügyi minisztérium szerint a helyzet rendkívül súlyos, mivel a lakosság tömegesen menekül, és az ENSZ szerint több tízezer embert űztek el otthonából. Netanyahu azt állította, hogy Izrael „alapvető” élelmiszermennyiséget enged be Gázába, hogy megelőzze az éhínséget, azonban az ENSZ eddig nem tudott elegendő segélyt összegyűjteni a hétfő óta megengedett kamionok számára. Az MSF szerint a beengedett segélymennyiség nagyon alacsony, és a szervezet „füstfüggönynek” nevezte ezt a helyzetet, hogy elhitesse a világgal, hogy a blokád véget ért.

A WHO palesztin területeken dolgozó képviselője, Dr. Rik Peeperkorn, aki nemrégiben visszatért Gázából, elmondta, hogy a helyi egészségügyi rendszer súlyos támadásokkal és akut ellátási hiányokkal küzd. Az al-Awda kórház „tömeges sebesülésekkel” küzd, és egyre kevesebb készlete marad. A harcok miatt a kórházhoz való hozzáférés megnehezült, sok beteg elhagyta az intézményt, miután egy dolgozót megöltek, és maga a létesítmény is megsérült. A kórházban már csak 15 ember tartózkodott, akik sürgősen vízre és élelemre szorultak. A kórház generátorát egy izraeli drón találta el, amely tűz keletkezését és áramszünetet okozott.

A helyi egészségügyi helyzet továbbra is rendkívül kritikus, és a nemzetközi közösség folyamatos figyelmet fordít a gázai helyzetre, mivel a harcok nem csillapodnak, és a lakosság szenvedése napról napra nő. A kórházak biztonsága és működése nemcsak az orvosi ellátás szempontjából létfontosságú, hanem az emberi jogok védelme érdekében is elengedhetetlen, hogy a felek tiszteletben tartsák azokat a nemzetközi normákat, amelyek a kórházak és az orvosi személyzet védelmét szolgálják.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cj933kj17n0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük