
Hiba miatt ingyen osztottak tésztaszószt és kávét a boltban
Csütörtök este egy váratlan hiba következtében a Co-op termékeinek árai akár 100%-kal is csökkentek a Deliveroo élelmiszer házhoz szállító alkalmazásán. Ez a árzavar lehetővé tette, hogy néhány vásárló ingyen juthasson különféle termékekhez, köztük Loyd Grossman tésztaszószaihoz, Costa őrölt kávéjához és Fox’s sütikhez. Az, hogy egy kiskereskedőnek be kell-e tartania az alacsonyabb árakat, amelyek hibásan jelennek meg, a vállalat feltételeitől függ. A BBC több olyan vásárlóval is beszélt, akik kihasználták a Co-op csökkentett árait a Deliveroo-n, például Robinsons szörpöt kaptak 1,50 font helyett csak 15 pennyért palackonként.
A Co-op szóvivője elmondta, hogy az alacsony árak „adminisztratív hibának” voltak köszönhetőek. „Néhány ár helytelenül jelent meg a Deliveroo boltunkban az este folyamán néhány órán keresztül. Ezt gyorsan orvosoltuk, és elnézést kérünk az okozott kellemetlenségekért” – tette hozzá. Peter, egy Lancashire-ben élő vásárló elmondta a BBC-nek, hogy ez a „hihetetlen ajánlat” lehetővé tette számára, hogy több mint 80 font értékű terméket vásároljon mindössze 3,29 fontért, beleértve a szállítási díjakat is. „Meglepődtem, hogy a Co-op és a Deliveroo tiszteletben tartotta és kiszállította a téves árazású termékeket” – mondta. Hozzátette, hogy a legtöbb terméket a helyi élelmiszerbanknak fogja adományozni, „akik sürgősen szükségük van nem romlandó élelmiszerekre a közösségemben”.
Nemrégiben kiderült, hogy a Co-op, hasonlóan a Marks and Spencerhez, kibertámadás áldozatává vált. A cég leállította informatikai rendszereinek egyes részeit, miután hekkerek megpróbáltak hozzáférést nyerni. Jelenleg nincs arra utaló jel, hogy a hiba és a kibertámadás összefüggésben állna. A Deliveroo szóvivője megerősítette az árzavart, elmondva, hogy „történt egy rövid ideig tartó probléma a promóciós kampányunk egy partnerével kapcsolatos termékek árazásával”.
Sally Marie, egy Boltonban élő vásárló, aki szintén megvásárolta a csütörtök estéjén akciós termékeket, elmondta, hogy egy weboldalon értesült a „hiba” lehetőségéről. „A kanapén ültem, és úgy döntöttem, hogy kipróbálom, mielőtt a Co-op készlete elfogyna” – mesélte. „Gyorsan telepítettem a Deliveroo-t, és meglepetésemre néhány termék árát nullának találtam.” Az ő rendelése mindössze 15 perc alatt megérkezett.
A vásárlók a közösségi médiában is megosztották a Co-op Deliveroo szolgáltatásán vásárolt alacsony árú termékekről készült bizonyítékokat. Az egyik felhasználó a X platformon azt írta: „Sok olcsó dolgot szereztem be a Co-op-ból.” Egy másik Instagramon arról számolt be, hogy más termékek is jelentősen kedvezőbb áron voltak elérhetők, például az Airwick illatosítók 5,45 fonttal olcsóbban kaphatók, mint az eredeti áruk. A BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az árak 45 perccel a rendelése után visszatértek a normális szintre.
A Citizen’s Advice tájékoztatása szerint, ha online vásárolunk egy terméket, amelynek árát hibásan tüntették fel, a jogaink a bolt feltételeitől függnek. Ezek jogi jogokat biztosíthatnak a vásárlónak, amint az rendelést leadott vagy megkapta azt. Az is elmondható, hogy ha boltban vásárolunk, nem kell visszaadni egy terméket vagy többet fizetni érte, ha azt alacsonyabb áron adták el, mint ahogy azt szándékozták – hacsak nem beszéltünk előre az árakról, de végül kevesebbet számoltak fel nekünk. Sok kiskereskedő hajlamos betartani a hibás árakat. 2022-ben például egy árhiba Indiában lehetővé tette, hogy néhány vásárló 4,80 rúpiáért (0,06 dollár; 0,05 font) vásároljon Fifa 23 Ultimate Edition játékot az Epic Games Store-ban. A kiadó, az Electronic Arts (EA) azt mondta, hogy tiszteletben tartja a hibás áron megvásárolt játékokat.

