Otthon,  Tech

Robotporszívók, amelyek locsolhatják a növényeket vagy játszhatnak a macskával

A tudósok egy új megközelítést dolgoztak ki a robotporszívók hasznosítására, amelyek jelenlegi teljesítménye és alkalmazási területei a szakértők szerint messze elmaradnak a potenciáljuktól. A Bathi Egyetem kutatói azt állítják, hogy ezek a népszerű háztartási készülékek átlagosan napi kevesebb mint két órát dolgoznak, miközben jelentős mértékben képesek lennének több feladatot ellátni, ha néhány módosítást eszközölnének rajtuk. Ezen gondolatok bizonyítására egy Roomba típusú robotporszívót képeztek át, hogy különféle háztartási feladatokat végezzen el. A kutatás során olyan további lehetőségeket is vázoltak, mint például a macskákkal való játék vagy a növények meglocsolása.

A kutatás vezetője, Yoshiaki Shiokawa elmondta, hogy a robotokat gyakran egyetlen feladatra korlátozott eszközökként kezelik, azonban erős érvet lát abban, hogy a gyakorlatban alulhasználják őket. A globális háztartási robotok piaca 2023-ban 10,3 milliárd dollárra (7,7 milliárd font) volt értékelve, és várhatóan 2028-ra 24,5 milliárd dollárra nő. Ez arra utal, hogy ezek az eszközök egyre gyakrabban jelennek meg az otthonokban, és az emberek élete egyre inkább integrálódik a technológiai fejlődésbe.

Bár sokan, akik már látták a robotporszívókat működés közben, kétségbe vonhatják a tudósok javaslatait, hiszen a jelenlegi típusok néha nehezen birkóznak meg a szőnyegekkel vagy a cipőfűzőkkel, a Bathi Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem kutatói arra vállalkoztak, hogy bizonyítsák: a porszívók, és hasonló készülékek, mint például a fűnyírók, viszonylag könnyen átprogramozhatók és módosíthatók. A kutatás során 100 olyan funkciót azonosítottak, amelyet a robotok egyszerű beállításokkal el tudnának látni. A tudósok végül négy különböző feladatra programozták át a Roomba robotporszívót.

Shiokawa hozzátette, hogy a projekt bizonyította, hogy „minimalista módosítások után a Roomba több szerepet is betölthet az otthonban”. A kutató részletezte, hogy a legtöbb nap során ezek a robotok tétlenül állnak, és hangsúlyozta, hogy néhány új feladat elvégzése érdekében olyan fejlesztések szükségesek, amelyek valószínűleg nem állnak rendelkezésre az átlagos porszívó-tulajdonosok otthonában, mint például egy kocsi, egy sisak vagy egy robotkar. Ennek ellenére Shiokawa úgy véli, hogy az embereknek nagyobb elvárásaiknak kell lenniük a robotjaikkal szemben.

„Meg kellene hosszabbítanunk a robotok hasznosságát az alapvető feladatokon túl, programozva őket, hogy fizikailag navigáljanak az otthonban és különféle további funkciókat lássanak el” – mondta. A tanulmány társszerzője, Dr. Adwait Sharma is egyetértett, hangsúlyozva, hogy a készülékek „tétlen ideje” egyedi lehetőségeket teremt a „rugalmas robotok és integrált rendszerek” iránti növekvő igény kielégítésére, amelyek zökkenőmentesen illeszkedhetnek a mindennapi életünkbe.

Ez a kutatás új perspektívát nyújt a háztartási robotok jövőjére, és egyben felveti a kérdést, hogy a technológiai fejlődés mennyiben formálhatja át a mindennapjainkat. A tudósok által végzett munka nemcsak a robotporszívók, hanem a legtöbb háztartási robot potenciálját is megmutatja, amelyek eddig talán nem kapták meg a megfelelő figyelmet és fejlesztést. Ahogy a technológia fejlődik, úgy a felhasználóknak is érdemes lesz újragondolniuk, hogy mit várnak el a robotoktól, és hogyan tudják azokat a mindennapi életük részeivé tenni.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yrzyzke8do

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük