
Trump és Ramaphosa összecsapásának tényszerű vizsgálata az Oval Office-ban
Donald Trump és Cyril Ramaphosa, Dél-Afrika elnöke egy feszültségteli találkozón találkoztak a Fehér Házban, ahol a fehér gazdák meggyilkolásáról szóló vitatott állításokkal fokozták a hangulatot. A találkozó, amely kezdetben barátságos és könnyed légkörben zajlott, gyorsan komoly fordulatot vett, amikor Trump arra kérte a munkatársait, hogy vetítsenek le egy videót, amely főként Julius Malema, a dél-afrikai ellenzéki politikus által énekelt dalokat mutatott, amelyek erőszakra szólítanak fel a fehér gazdák ellen. A videóban látható volt egy sor kereszttel jelölt terület is, amelyet Trump állítása szerint a meggyilkolt fehér gazdák temetkezési helyének nevezett, valamint olyan cikkek másolatát mutatta be Ramaphosának, amelyek szerinte a dél-afrikai fehér kisebbség ellen elkövetett brutális cselekményeket dokumentálták.
Trump adminisztrációjának támogatói régóta felnagyítják a fehér kisebbséget érő erőszakos cselekményekről szóló állításokat, amelyeket Elon Musk és a volt Fox News műsorvezető, Tucker Carlson is terjesztett, akik az elnök első mandátuma alatt a „fehér népirtás” elméletéről készítettek anyagokat. Egyes állítások azonban nyilvánvalóan hamisak. A Trump által az Oval Office-ban lejátszott felvétel egy vidéki úton elnyúló fehér keresztek sorait mutatta, amelyeket a volt elnök így kommentált: „Ez itt egy temetkezési hely. Temetkezési hely. Több mint ezer fehér gazda.” Azonban a keresztek nem sírokat jelölnek. A felvétel egy emlékezést örökít meg, amelyet Glen és Vida Rafferty, egy fehér gazdapár meggyilkolása után tartottak 2020-ban. A videó a protestálók által emelt ideiglenes emlékhelyet dokumentálta, amelyet Rob Hoatson, az esemény egyik szervezője elmondása szerint a pár emlékére állítottak fel. A keresztek azóta el lettek távolítva, és az BBC Verify által végzett helyszíni ellenőrzés során kiderült, hogy a KwaZulu-Natal tartományban található Newcastle közelében, ahol a felvételt készítették, a keresztek már nem álltak.
A találkozón Trump elmondta: „Sokan aggódnak Dél-Afrika miatt… sokan úgy érzik, hogy üldözik őket, és az Egyesült Államokba jönnek, így sok helyről veszünk be embereket, ha úgy érezzük, hogy üldözés vagy népirtás folyik.” Korábban már többször hangoztatta a „fehér népirtás” fogalmát, és úgy tűnt, hogy erre utal. Egy korábbi sajtótájékoztatón azt mondta: „Népirtás folyik”, utalva a dél-afrikai fehér gazdák meggyilkolására. Dél-Afrika az egyik legmagasabb gyilkossági rátával rendelkezik a világon, a Dél-afrikai Rendőrség adatai szerint tavaly 26,232 gyilkosság történt, ebből 44 a gazdálkodó közösségen belül, és ebből nyolc gazda volt. Ezek a statisztikák azonban faji bontásban nem érhetők el, így nem nyújtanak bizonyítékot a Trump által hangoztatott „fehér népirtás” állításokra.
Februárban egy dél-afrikai bíró a népirtás fogalmát „nyilvánvalóan elképzelt” és „nem valós” kategóriába sorolta. A Transvaal Mezőgazdasági Szövetség, amely a gazdákat képviseli, statisztikákat állít össze, amelyek betekintést nyújtanak az áldozatok faji hovatartozásába. Az általuk gyűjtött adatok szerint tavaly 23 fehér embert öltek meg gazdasági támadások során, és kilenc fekete embert. Az idei évben eddig három fehér és négy fekete embert öltek meg dél-afrikai farmokon.
A feszültséggel teli találkozón Trump olyan felvételeket játszott le politikai gyűlésekről, ahol a résztvevők a „Kill the Boer” című, vitatott anti-apartheid dalt énekelték, amelyet a kritikusok erőszakra szólító dalnak tartanak. A dél-afrikai bíróságok gyűlöletbeszédként kategorizálták a dalt, de a legutóbbi ítéletek szerint jogilag énekelhető politikai rendezvényeken, mivel a bírák úgy ítélték meg, hogy politikai üzenetet közvetít, és nem szólít fel közvetlenül erőszakra. Trump szerint a dal éneklését hivatalos személyek vezették.
Ramaphosa reagálva Trump vádjaira hangsúlyozta, hogy az EFF „kisebbségi párt”, és kifejtette, hogy „kormányunk politikája teljesen ellentétes azzal, amit ő mondott”. Az EFF vezetője Julius Malema volt, aki korábban az ANC ifjúsági szárnyát vezette. 2012-ben kilépett a pártból, és soha nem töltött be hivatalos kormányzati posztot. Jelenleg a Gazdasági Szabadságharcosok pártját vezeti, amely a tavalyi választások során 9,5%-ot szerzett, és ellenzéki szerepbe lépett az új többpárti koalícióval szemben.
A találkozón Trump egy sor cikket is felmutatott, amelyek szerinte bizonyítékot szolgáltatnak a fehér gazdák meggyilkolására Dél-Afrikában. Egy kép, amelyet Trump mutatott, valójában nem Dél-Afrikából származik, hanem egy jelentésből, amely a Kongói Demokratikus Köztársaságban elkövetett nőgyilkosságokról készült. A francia hírügynökség, az AFP hívta fel először a figyelmet a képre, és a BBC Verify megerősítette, hogy az a Reuters hírügynökség felvétele a Kongói Goma városában készült februárban. Az utolsó farmgyilkosságok legfrissebb áldozatai közül öt fekete és egy fehér volt, amint az újabban közzétett statisztikák is mutatják.
