
Tűzvész pusztít a brit vidéken, már most rekord terület égett el 2025-ben
Az Egyesült Királyságban az idei évben eddig elégett területek nagysága már meghaladta a legmagasabb éves adatokat az elmúlt több mint egy évtizedben, derült ki a műholdas adatokból. A Global Wildfire Information System (GWIS) adatai szerint eddig több mint 29,200 hektár (292 négyzetkilométer vagy 113 négyzetmérföld) terület égett le, ami már túllépte a 2019-es év teljes éves rekordját, amely 28,100 hektár volt. A száraz, napos időjárás, amely márciusban és április elején uralkodott, kedvező körülményeket teremtett a széleskörű tűzesetekhez, magyarázzák a kutatók.
A tavaszi hónapokban a vadon élő tüzek gyakoriak az Egyesült Királyságban, mivel a tél végén sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet van, amely gyorsan kiszáradhat. Az elmúlt hetekben a csapadékosabb időjárás ugyan nagyrészt véget vetett a tűzeseteknek, de a rekordszámú felégetett területet már elérték. A GWIS adatai csak azokat a tűzeseteket rögzítik, amelyek területe meghaladja a 30 hektárt (0.3 négyzetkilométer). Az év eleje óta több mint 80 ilyen tűzesetet fedeztek fel az Egyesült Királyság területén.
A legtöbb tűz emberi eredetű, akár szándékosan, akár véletlenül gyújtják meg őket, de a kedvező időjárási feltételek megkönnyítik a tűzgyújtást és a gyors terjedést. Will Lang, a Met Office kockázat- és ellenállósági szolgáltatásainak vezetője elmondta: „Kivételesen száraz és napos márciusunk volt. Ez egy viszonylag csapadékos ősz és tél után következett, amely növelheti a tűzgyújtásra alkalmas növényzet mennyiségét.” Március és április csapadékhiánya különösen kedvező a tűzesetek szempontjából. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora kifejtette: „A növényzet a tél után ébredezik, de nem növekszik, ezért nagyon száraz, és nem rendelkezik vízzel.” A tavasz kezdetén, mielőtt a víz felhalmozódna a növények élő szövetében, egy rendkívül gyúlékony időszak következik be.
Április 2. és 8. között több mint 18,000 hektár égett le, ami a legmagasabb heti adat a nyilvántartásban. A BBC műholdas képeket is elemzett, amelyek két jelentős tűzesetet mutatnak be az idei évben. A Galloway Forest Parkban, Délkelet-Skóciában, körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ami a brit összes égett terület közel negyedét teszi ki. Egy másik tűz Közép-Walesben, Aberystwyth-től körülbelül 25 kilométerre szintén nagy területet érintett, körülbelül 50 négyzetkilométert. Tűzgyújtásokat észleltek a skóciai Arran, Bute és Skye szigeteken, valamint a Mourne-hegységben, Észak-Írország délkeleti részén, mindezt április elején.
Ezek a korai tűzesetek – jellemzően fű-, moha- és cserjefák – nagy terhet róttak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásaik összetettek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések, szükségszerűen katasztrofálisak a hosszú távú növényzet egészsége szempontjából. Bizonyos növények, mint például a heather, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez. Azonban a gyakoribb vagy súlyosabb tűzesetek gátolhatják azok természetes regenerációs képességét. Néhány kutató aggódik a tűzidőszak második csúcsa miatt, amely általában később következik be, amikor a hőmérséklet megemelkedik és a növényzet újra kiszárad.
Rein professzor elmondta: „Az elsődleges aggodalmam az, hogy mi fog történni nyáron, amikor kevesebb tűz van, de azok nagyobbak és valóban katasztrofálisak lehetnek.” Az idei széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelzik, hogy ez a nyár forró tűzesetekkel teli időszak lesz. A tudósok azonban azt várják, hogy a globális felmelegedés hatására az Egyesült Királyságban egyre gyakoribbá válhatnak az extrém tűzesetekhez kedvező időjárási körülmények, még ha évről évre változékony is a helyzet. A Met Office által vezetett kutatás megállapította, hogy az extrém „tűz időjárás”, amely hozzájárult a 2022 júliusi pusztító tűzvészek elterjedéséhez, legalább hatszor valószínűbbé vált az emberi eredetű klímaváltozás következtében. A földhasználat változásai szintén fontos szerepet játszhatnak a tűzveszély kialakulásában. Rory Hadden, az Edinburgi Egyetem tűzvizsgálati előadója hangsúlyozta: „Az egyik dolog, amiben konszenzus van, hogy a klímaváltozással valószínűleg több és rosszabb tűzre kell számítanunk.” A jövőre nézve fel kell készülnünk arra, hogy ez a jelenség egyre gyakoribbá válik.

