Gazdaság,  Hírek

Veszélybe került vízellátás a rekordalacsony folyószintek miatt

Az Egyesült Királyság folyói rendkívül alacsony vízszintet mutatnak, és a helyzet a következő három hónapban tovább romolhat, figyelmeztet a Környezetvédelmi és Hidrológiai Központ (CEH). Ez aggodalmakat kelt a háztartások, mezőgazdasági termelők és vállalkozások vízellátásával kapcsolatban. Az előrejelzés a legszárazabb tavasz után érkezett, amely Angliában 1961 óta nem tapasztalt mértékű, és az ország északi részei a legszárazabb évkezdetet élik meg közel egy évszázad óta. A várakozások szerint májusban az Egyesült Királyság szinte minden területén alacsony vagy normál alatti folyóvízszintek várhatók, kivéve Délnyugat-Angliát és Dél-Wales-t.

Az Environment Agency (Környezetvédelmi Ügynökség) figyelmeztetett, hogy az Egyesült Királyság közepes kockázatú aszályhelyzetben van, és háztartások számára vízfogyasztási korlátozások bevezetését jelezte előre. Mark Owen, az Angling Trust halászati osztályának vezetője és a Nemzeti Aszálycsoport tagja szerint a következő 2-3 hét „döntő” lesz annak megállapításában, hogy az ország aszályos időszakba kerül-e. Jelenleg az ország nem szenved aszálytól, de a rendkívül száraz időjárás már most is érzékelhető hatásokat gyakorol. Néhány mezőgazdasági termelő kénytelen öntözni a gabonáit, ahelyett, hogy az esőre támaszkodna, ami általában később szokott bekövetkezni.

Nick Deane, egy gabonatermesztő farmer Norfolkból, a BBC News-nak elmondta, hogy márciusban kezdte el öntözni a földjeit. „Vízkorlátozásokra van szükségünk, és döntenünk kell arról, hogy mely területekre irányítjuk a vizet, hogy a terményeink növekedését fenntarthassuk” – mondta. Figyelmeztetett, hogy ha a szárazság rendkívül hosszú ideig tart, a gazdák nehezen tudnak élelmiszert termelni, és több terményt kell majd importálni. Az idei száraz és napos időjárás miatt az Egyesült Királyság területén a vad tüzek által érintett területek száma már most meghaladja az eddigi évek összesítette területét.

Az utolsó jelentős aszály 2022 nyarán volt, amely a legforróbb nyárnak számít a 2018-as évvel együtt, és az ötödik legszárazabb nyár a 19. század óta. Öt vízmű cég tiltotta meg a locsolást, ami 19 millió embert érintett, és a vízi utak navigációját is korlátozták. Az aszályt megelőzően hat hónapon keresztül tapasztaltak nagyon száraz időjárást. Azonban a 2024-es csapadékos nyár és a mérsékelten csapadékos tél miatt a vízkészletek jelenleg jobb állapotban vannak, és a vízművek is nagyobb tartalékokkal rendelkeznek. Azonban a korábbi száraz időjárás kockázatokat hordoz magában; Stephen Turner, a CEH hidrológusa szerint „potenciálisan nagyobb kockázatot jelenthet a vízkészletekre a későbbiekben, különösen, ha a száraz időjárás folytatódik”.

A Nemzeti Aszálycsoport elnöke, Richard Thompson figyelmeztetett, hogy a vízműveknek vízfogyasztási korlátozásokat kell bevezetniük a vízellátás védelme érdekében, ha a száraz időjárás folytatódik. A legfontosabb kérdések jelenleg az, hogy mikor esik legközelebb az eső, és ha esik, mennyi csapadék várható. Vannak arra utaló jelek, hogy az elkövetkező héten nyugatról zavaros időjárás érkezik, ami esőt hozhat.

A vízforrások a különböző területek földrajzi és geológiai viszonyaitól függően eltérő helyekről származnak. Általánosságban elmondható, hogy Anglia déli részén hosszú időbe telik, amíg aszályos időszakba kerül, de a kilábalás is hosszú folyamat. Ez azért van, mert sok csapadék a föld alatt lévő sziklákban tárolódik, ami hosszú időt vesz igénybe, mire eljut a folyókba és a vízkészletekbe. Ezzel szemben Észak-Angliában a víztározók intenzívebb használata miatt gyorsan lépnek be és lépnek ki az aszályos időszakokból.

A vízművek akkor vezetnek be locsolási tilalmat, amikor a vízkészletek egy bizonyos szint alá süllyednek az adott területen. Ha az aszályos körülmények súlyossá válnak, a kormány korlátozhatja a mezőgazdasági öntözést, csökkentheti a hajók mozgását a vízi utakon, és korlátozhatja a vízellátást a nem létfontosságú vállalkozások, például autómosók számára. Extrém esetben a háztartások és vállalkozások számára elérhető vízmennyiség korlátozása is megtörténhet, de ez utoljára 1976-ban fordult elő.

A vízipari vezetők és a Nemzeti Gazdálkodási Szövetség (NFU) arra kérik a kormányt, hogy tegyen többet annak érdekében, hogy az Egyesült Királyság legszárazabb területein biztosított legyen a vízellátás a jövőbeli aszályokkal szemben. A Water UK, amely a vízipart képviseli, új nemzeti vízhálózat kialakítását sürgeti Angliában, hogy a legcsapadékosabb területekről a legnagyobb szükségű helyekre lehessen vízt szállítani. A gazdák azt is állítják, hogy több kormányzati támogatásra és kevesebb bürokráciára van szükségük saját víztározók építéséhez.

Deane és öt másik gazda, köztük gyümölcstermelők, közösen építettek egy saját tározót, amely négy évig és több mint 1 millió fontba került. Állítják, hogy ez létfontosságú volt, hiszen az idén a tározóban tárolt víz 15%-át már felhasználták a száraz időjárás miatt. A csoport azonban elmondta, hogy a tervezési engedély megszerzése költséges és nehézkes volt. A kormány szóvivője elmondta, hogy együttműködnek a mezőgazdasági szektorral a vízellátás ellenállóságának javítása érdekében, és további gazdákból álló csoportok létrehozását tervezik, amelyek együtt dolgozhatnak saját tározók fejlesztésén. Kiemelte, hogy „több mint 104 milliárd font magánszektorbeli beruházást biztosítottak létfontosságú infrastruktúra, köztük kilenc új víztározó finanszírozására, hogy biztosítsák a jövőbeli vízellátást a gazdák számára”.

A tartós száraz időjárás összefügg a „blokkoló magas nyomású” időjárási rendszerekkel, amelyek megakadnak. A tudósok még nem tudják, hogy ez a blokkolt mintázat összefüggésben áll-e a klímaváltozással. A globális felmelegedés várhatóan szélsőségesebb

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/crmkn7rjv7zo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük