Gazdaság,  Hírek

Amerika megerősítette, hogy magáncégek segítenek a gázai segélyszállítmányokban, a ENSZ aggodalmai ellenére

Az Egyesült Államok megerősítette, hogy egy új rendszer kidolgozása van folyamatban, amelynek célja a humanitárius segítségnyújtás a palesztinok számára Gázában, magáncégeken keresztül. Mindez a harmadik hónapja tartó izraeli blokád fényében történik. Mike Huckabee, az Egyesült Államok izraeli nagykövete elmondta, hogy „elosztó központok”, amelyeket biztonsági vállalkozások fognak védeni, kezdetben több mint egymillió ember számára fognak élelmiszert és egyéb ellátmányt biztosítani, ezzel próbálva megakadályozni, hogy a Hamasz eltérítse a segélyt. Huckabee tagadta, hogy Izrael részt venne a segélyek kézbesítésében vagy elosztásában, de megjegyezte, hogy az izraeli erők biztosítani fogják a központok körüli védelmet.

A terv részletei, amelyet az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) ügynökségei is vitatnak, már megjelentek. Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) szóvivője, Jens Laerke a BBC-nek elmondta, hogy nem fognak együttműködni, mert a terv „fegyveresíti” a segélyt, ami ellentétes az alapelveikkel. Laerke kijelentette: „Nincs ok arra, hogy olyan rendszert hozzunk létre, ami ellentétes bármely elvont humanitárius szervezet DNS-ével.” A gázai helyzet kritikus, mivel március eleje óta Izrael teljesen megszüntette a segélyszállítmányokat, beleértve az élelmiszert, orvosságokat és üzemanyagot is, ami humanitárius válságot okozott a 2,1 milliós lakosság számára.

Gázában a közösségi konyhák harmada az elmúlt két hétben bezárta kapuit az élelmiszer- és üzemanyaghiány miatt. A World Central Kitchen, egy amerikai alapítvány két utolsó mobil konyhája is leállt, amely napi 133 ezer ételt biztosított, miután kedden kifogytak az alapanyagokból. Az alapvető élelmiszerek ára az ottani piacokon az egekbe szökött; például egy 25 kg-os lisztes zsák ára most 415 dollárra nőtt, ami harmincszoros emelkedést jelentett február végéhez képest.

Huckabee a jeruzsálemi újságíróknak azt is elmondta, hogy Donald Trump amerikai elnök sürgős ügyként tekint a gázai segélyezésre, és csapata arra kapott megbízást, hogy mindent megtegyen a humanitárius segítség gyorsított eljuttatásáért. Izrael és az Egyesült Államok a Hamaszt vádolja azzal, hogy eltéríti a segélyt. Huckabee megjegyezte: „A korábbi intézkedéseket gyakran követte a Hamasz élelmiszerek ellopása, amelyek az éhező embereknek szántak.” Az ENSZ és más ügynökségek szerint erős felügyeleti mechanizmusaik vannak, és amikor a segélyek beáramlottak Gázába, a fosztogatás incidensei nagyrészt megszűntek. A Világbank szerint a háború alatt egyetlen orvosi segélycsomagot sem loptak el.

A Trump-adminisztráció megpróbálja erősíteni az új segélykezdeményezést, mivel Trump jövő héten gazdag arab öbölállamokba látogat, amelyek segíthetnek a finanszírozásban. Huckabee kijelentette, hogy egy nem kormányzati szervezetet alakítottak meg, és a segélyszállítmányok nem lesznek izraeli katonai ellenőrzés alatt. A Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) célja, hogy kezdetben 1,2 millió ember számára biztosítson élelmiszert, vizet és higiéniai csomagokat négy elosztóhelyszínen. Az alapítvány dokumentuma hangsúlyozza, hogy „a hónapok óta tartó konfliktusok lerombolták a hagyományos segélycsatornákat Gázában”, és célja, hogy egy független, alaposan auditált modell révén közvetlenül – és kizárólag – a rászorulóknak nyújtson segítséget.

A dokumentumban szereplő információk szerint a GHF elvei között szerepel az emberiesség, a semlegesség, a pártatlanság és a függetlenség. Az alapítvány igazgatóságában és tanácsadói között szerepel egykori vezetője a World Central Kitchen-nek, valamint az Egyesült Nemzetek Élelmezési Világszervezetének korábbi amerikai vezetője, David Beasley, bár az ő részvétele még nem megerősített. A segélymechanizmus működésének részletei azonban még nem állnak rendelkezésre.

A gázai háború a Hamasz által végrehajtott támadásokkal kezdődött 2023. október 7-én, melynek során körülbelül 1200 ember vesztette életét, és több mint 250 embert túszul ejtettek. Az izraeli katonai kampány eddig több mint 52 700 ember halálát okozta Gázában, főként nők, gyermekek és idősek között. Az izraeli biztonsági kabinet a múlt vasárnap jóváhagyta a Hamasz elleni katonai offenzíva fokozását, amely magában foglalhatja a lakosság déli területekre történő erőszakos áthelyezését és a terület tartós megszállását is. Ez széleskörű nemzetközi elítélést váltott ki, mivel sok ország, köztük az Egyesült Királyság, hangsúlyozta, hogy Izrael a nemzetközi jog értelmében köteles biztosítani a humanitárius segélyek akadálytalan átjárását.

A helyzet tovább bonyolódik, mivel a nemzetközi közösség aggódik a gázai lakosság sorsa miatt, miközben a segélyezési mechanizmusok kidolgozása is viták tárgyát képezi. A gázai válság megoldása nemcsak humanitárius, hanem politikai kihívásokat is jelent, amelyek megoldása sürgős intézkedéseket igényel.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92rlm300mo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük